Tükeniyoruz

Tarih boyunca tüm türlerini yok etmeyi başaran ve beynini kullanıldığını iddia eden homosapiens sonunda kendini de imha etmeye karar verir. İşe en güçsüz olanlardan başlar. Bir o kadar kurnaz olan sapiens bir taraftan suni gündemler peşine taktığı gurubu onlarla oyalarken yok etme işlemi hızla devam eder. Nasılsa biricik tür biziz, en üstünüz, çok dindarız, en güzel millet biziz, en çok bizim sol yumruklar havada. Aman gerisini Allah affetsin..

Bir ölüm üzerinden kuru gürültü yapıp duruyoruz, dün boğazı kesileni,evinin önünde öldürüleni unuttuğumuz gibi haberimiz olmadan adı duyulmamış nice kadın gibi bir sosyal medya mesajı paylaşıp elimizdeki kahveye güzel yaz ortamına geri dönüyoruz. İçimize dert olmasından ve bunun için harekete geçmektense bir paylaşım bizi kurtarıyor. Bir tür vicdan mastürbasyonu aslında. Bir grup da var ki bilinçli olduğunu düşünüyorum cinayeti meşru gösterip kadını giydiğini yaşını işini sevgisini suçluyor. Bu daha beter biliyorum ama uykularımı kaçırması gereken iğrençlikleri bir kaç iletiyle üzerini örtüp rahatça uyuyabilmemiz de bir o kadar kötü. Birini öldürmenin hiçbir haklı tarafı olmayacağı gibi ölüm üzerinden beğeni yarışının duyar kasmanın da anlamı yok. Biliyorum ben de bunları sanaldan iletebiliyorum ama başka mecra yok. Yazdım yattım uyudum devam edemiyorum çünkü. Gece 4te uykum kaçacak kadar kafaya taktım çünkü..

Birkaç gün önce hatırlıyor musunuz çocuk ticaretiyle ilgili birşeyler ortaya çıkmıştı. İki gün dikkatle izledim. Sosyal medya gündemini. İlk gün çok kızgın herkes, içi almadı kimsenin böyle bir konuyu. Ertesi gün bile değil bir sonraki story de tatil fotoğraflarına devam. Ne yazık ki Pınar için de böyle oldu, Özge için de, Şule için de. Paylaştık mı bir ileti, en ciddisinden bir yorum, lanetledik mi katilleri tamaam.. tatmin olmuşuzdur tatile dewamke.. bu en kötüsü biliyor musunuz. Çünkü katiller de katili bir şekilde kurtaranlar da biliyor ki onlar aklanırken bu millet storylere devam edecek, umursamayacak, mücadele etmeyecek. Ateş gencecik kızların kadınların yuvasına düşecek. Unuturlar nasılsa..

Öte yandan bu memlekette her cinayet, her bunalım politiktir. İlkel dürtülerini besleyemeyen, belli bir refah seviyesini yakalayamayan toplumlarda her birey kendini değişik arayışlar içinde bulur, saplantılı hale gelir. Etrafındaki uyuşmuş beyinler de bu saplantıları meşru görür. Ya biz nelere alışmadık biraz hatırlamak ister misiniz.? Taa Karaman’daki erkek çocuklarından, Aladağ’da yananlara, dede amca istismarından sonra öldürülen küçücük yavrulara, yine evli bir adamın cinayeti Özge Can’ımızdan güvenip evlendiği kocası tarafından boğazı kesilen Emine Bulut’u ve “anne ölme”yi..

Kadın cinayetlerinden, pedofiliden, zoofiliden çok daha iğrenç bir şey varsa o da alışmaktır. Her gün bir tanesini gündem edemediğimiz için güç bulan katillerin ağzının suyunu akıtmaktır. Her gün bir ailenin gözyaşlarını daha görmezden gelmektir. Kedinin kuyruğuyla oynaması gibi biz kendi etrafımızda dönüp dururken harekete geçen katillere cesaret vermektir. Bir gün sarı öküzü vermeyecektiniz hikayesine dönmez umarım bu işler..

Sözün kısası tükeniyoruz günden güne, farkında mısınız sevgili okur.?

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. ayguntertemiz dedi ki:

  Evet tükeniyoruz gerçekten ve zaten olay olduktan sonra tüh tüh vah vah ağlamanın birilerini lanetleyip ertesi gün hayata devam etmenin de gerçekten çok bir anlamı yok. Birilerinin canı yanıyor ve hayat bir daha o insanlar için çevresindekiler için asla aynı olamıyor. Şunu da söylemeliyiz aslında en önce yapılması gereken böyle büyük olaylar yaşanmadan önce çevrede gördüğümüz ve küçük gördüğümüz şeylere de gereken tepkiyi ortaya koymamız. Yani bugün hala mesela kız çocuklarına yapılan ayrımcılığı kınıyoruz. Bununla meşgulüz yani düzeltemediğimiz şeyler var bi basamağı atlayamıyoruz ki üzerine bir şeyler koyup oradan ilerleyelim.. Bilemiyorum yine de ümitsizliğe de kapılamıyorum çünkü bizim aslında ümitsizliğe kapılma gibi bir lüksümüz olduğunu da düşünmüyorum. Madem belirli bir farkındalığa sahibiz öyleyse çabalamaya devam etmek zorundayız..

  Liked by 1 kişi

  1. olumartigi dedi ki:

   Çok çok haklısınız benim en çok zoruma gidenler paylaşıp geçip lay lay lom devam ediyor oluşumuz. Çocukluktan beri desteklenen şiddet meyilinin bir türlü önünü almıyor hatta destekliyor oluşumuz.. bir de sadece kınıyoruz ne yaptırım ne de ıslah..

   Liked by 1 kişi

   1. ayguntertemiz dedi ki:

    Evet doğru. hayat bizler için devam ediyor aslında etmek de zorunda ama birilerinin acısını içinde duyumsayabilen bir insan ne yapabilir diye sorarsak; etkili olabileceği çevresinde, ailesinde, ve kendi çocuklarını yetiştirirkenki davranışları ve ayrıca model olması tabiki olumlu bir farklılığa neden olacaktır. Ayrıca teşekkür ediyorum düşüncelerimi paylaşabileceğim bir ortam sağlamış oldunuz bana da bu yazıyla. Öğrenmeye uygulamaya ve anlatmaya devam edeceğiz

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s