İnsan..

İnsan.. bir iç çekişin ardından boğazındaki düğüm olan, yaşamın acemisi insan..

İnsan..bir ah, bir heves, bir nefes..

İnsan çok tuhaf, çok karmaşık bir bilmece. Kendi kendini dahi anlamlandıramayan bir deha. Tüm yetkiler elindeyken çok aciz, tüm duygulara hakimken çok hissiz, mekanın sahibiyken yersiz yurtsuz..

İnsan bir mucize, hiçbir mucizeyi farkedemeyen kör bir mucize. Günden güne değişen bir saksı çiçeği gibi değişip gelişirken kendinin farkında olamayan bir hız tutkunu. Akıp giden bir yaşamın içinde hızını ayarlamak çok zor belki de. Ya içinde çemberin ya da dışında. Dışarda olmak oldukça korkutucu onun için, içinde kalmaksa olmazsa olmaz. Bu uğurda sahip olduklarını feda edebilecek kadar da cüretkar. Bir saniye bile dışından izlemenin dinginliği ürpertiyor, o yüzden kafasını hiç kaldırmadan dünyanın dönüş hızına, zamanın kara deliğine teslim. Ta ki, tutunabildiği birkaç şeyi kaybedene kadar..

İnsan kayıpları sevmiyor, kendi kaybetmesin diye tüm canlıları feda edebiliyor. Dönüp dolaşıp kendine kaybettireceğini farketmiyor..

İnsan çok nankör, elinde tuttuğu gülü göremeyen uzaklardaki bahçelere gözünü dikmiş bir kör. Varlıktan beslenip yoklukta pes edip acele ediyor. Her günün bambaşka duygular getireceğini unutuyor, ümidini kesiyor, vazgeçiyor hemen. Belki de biraz çabalamadan kollarına düşeceğini zannediyor istediklerinin. Belki de zaten sahip onlara yine göremiyor..

İnsan çok derin, çok karanlık. Yinede sığ kıyıları daha fazla tercih ediyor. Boyunu aşmasn istiyor hiçbir dalga..

İnsan kaybedince anlıyor sol yanını, çünkü insan acısı kadar insan. Acısı kadar yaşadığını anlıyor, kayıpları kadar seviyor hayatını.. Kayıplara üzülürken artık elindekine bakmayı da öğreniyor zamanla. Bunun için bir süre kaybetmesi gerekse de öğreniyor..

“İşte insanlar böyle albayım: Kimi metafizik der, kimi de ne haber? Sonra gidip aynı bakkaldan alışveriş ederler.” (Oğuz Atay)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s